رنگ و بافت در دکوراسیون داخلی
رابطه رنگ و بافت در چیدمان داخلی منزل
چیدمان در دکوراسیون داخلی
چگونه از لوازم در دکوراسیون داخلی استفاده کنیم؟
نمایش همه

اشیای عتیقه در دکوراسیون داخلی

اشیای عتیقه در دکوراسیون داخلی

اشیای عتیقه در دکوراسیون داخلی

برای سبک‌های خاصی از دکوراسیون داخلی، لوازم عتیقه، تم مطلوبی در طراحی ارائه می‌دهند و به زیباتر شدن فضا کمک می‌کنند. چه دکوراسیون مدرنی در فضای داخلی در حال انجام باشد و چه خود خانه فرم آنتیک داشته باشد. بسیاری از اشیای عتیقه، به عنوان ارائه دهندهٔ آثار هنری استفاده می‌شوند؛ در حالی که اشیای عتیقهٔ دیگر، علاوه بر کاربرد نامبره، کاربرد لوازم رفاهی یا دیگر اشیا را نیز، دارند؛ مثلاً مبل‌های گرانقیمت عتیقه که همچنان برای نشستن استفاده می‌شوند. کمدها و قفسه‌های عتیقه نیز از این جمله‌اند با توجه به سلایق و ذائقه‌های مختلف افراد، همچنان طیف وسیعی از استفاده و نظاره کردن این قبیل لوازم، لذت می‌برند.
انتخاب لوازم آنتیک، کاری تخصصی است و بسیار مهم است که از یک دکوراتور داخلی در این موضوع مشورت خواسته شود. مهمترین جنبهٔ تناسب لوازم آنتیک از دید ساکنین فضای داخلی مورد نظر هم این است که اشیای برگزیده شده از نظر بصری، کاربردی یا هردو برایشان مطلوب و دلپذیر باشد. در غیر این صورت، حضور شیء عتیقه، کمکی به زیبایی بصری و تناسب دکور مورد نظر نخواهد کرد.
استفاده از اشیای عتیقه در دکوراسیون داخلی، نباید انبوه باشد؛ چرا که به تراکم و به هم ریخته به نظر رسیدن فضای داخلی ما منجر خواهد شد. هرچند اشیای مورد نظر، بسیار گرانقیمت و زیبا باشند. ابعاد و رنگ اشیای عتیقه هم می‌بایست با تم غالب دکور فضا هماهنگ باشد و در واقع، محیط اطراف خود را تکمیل کند. لوازم عتیقهٔ مورد استفاده در دکوراسیون داخلی، پس از چینش، باید متعلق به آن فضا به نظر برسند و ساز مخالف نزنند. یعنی مجموعهٔ دکوراسیون ما می‌بایست لوازم عتیقهٔ مورد استفاده را بطلبد و همچنین، این لوازم، قرار گرفتن در دکوری مانند آنچه ما طراحی و اجرا کرده‌ایم را نیاز داشته باشند، تا جلوه و همخوانی بهتری ایجاد کنند.
مسألهٔ دیگر دربارهٔ اشیای عتیقه، اعتبار و درستی آنهاست. به بیان دیگر، باید تحقیق کرد که شیء عتیقهٔ مورد نظر ما اصل باشد و لذا از دیدگاه دوام و حفظ کارایی و ظاهر با گذشت زمان، دربارهٔ آنها اطمینان داشته باشیم. حتی اگر آسیبی به شیء عتیقهٔ ما برسد، برای تعمیر، می‌بایست متخصص واقعی آن را پیدا کنیم؛ چرا که بسیاری افراد هستند که مدعی عتیقه‌شناسی و تخصص در مرمت آسیب‌های آنند، در حالی که در عمل، اندکی از پس این خدمات برمی‌آیند. گاهی اشیای عتیقه شناسنامه دارند و مؤسسات شناخته‌ شده‌ای، صحت و اعتبار آنها را تأیید کرده‌اند. پس این ابزاری است که می‌توان به طریق‌ آن، انتخاب‌های بهتری در زمینهٔ اشیای عتیقه کرد.
مثلاً کمپانی‌های «آنتیک ترانک»، «هاربور آنتیک» و «براون ریگ اینتریور» در زمینهٔ فروش و مرمت عتیقه، «کاسبا» در زمینهٔ انواع مبلمان و دکور عتیقه‌های موروکویی، «لِگِسی استون وُرک» در زمینهٔ تهیه و فروش و مشاوره در باب سنگ‌های آنتیک، «پولیشینگ پیانو» در زمینهٔ پرداخت و تمیزکاری عتیقه، از جمله مراجعی هستند که در این صنعت، به صورت شناخته شده و معتبر فعالیت دارند.