نقاشی دکوراسیون داخلی
انواع رنگ در دکوراسیون داخلی
رنگ و فرم ها در دکوراسیون داخلی
رابطه رنگ و فرم در دکوراسیون داخلی منزل
نمایش همه

تاثیر جهت گیری فضا در دکوراسیون داخلی

جهت گیری یک اتاق یا فضا تأثیر زیادی بر کیفیت نور و بنابراین درک شما از رنگ محیط دارد. مهم است که تغییرات نور را در طول روز به دقت مشاهده کنید. همچنین تغییر فصلی نور را قبل از این که درباره رنگ فضا تصمیمی بگیرید مدنظر قرار دهید. عامل مهم دیگر موقعیت آن بخشی از اتاق است که قرار است رنگ آن را تصرف کند. اگر رنگ قرار است روی همان دیواری که پنجره دارد باشد، تیره تر و خاکستری تر به نظر خواهد رسید، خصوصا اگر پنجره ها فقط در یک دیوار باشند. به عنوان تجربه، یک نمونه رنگی را بردارید و آن را در مقابل یک دیوار که روبه روی پنجره است نگه دارید. سپس نمونه مشابه را بردارید و آن را پشت به دیوار پنجره نگه دارید. ترکیب نور روشن پس زمینه که از پنجره می تابد، به علاوه نبود نور مستقیم روی دیوار پنجره دار سبب می شود رنگ مات تر و خاکستری تر به نظر برسد.
قدرت نور در تمام شکل هایش، ابزار مؤثری برای تغییر کیفیت هر رنگ و فضای خاص در طراحی دکور است. اکثر اوقات، نور، چندان مورد توجه قرار نمی گیرد اما این عنصر، عملا قدرت آن را دارد که تأثیر رنگ را کاملا از بین ببرد یا به بهبود آن کمک کند. وقتی که رنگ و پارچه را انتخاب می کنید، آن را در نور طبیعی روز، در زمانهای مختلف روز و زیر منابع نوری مصنوعی مختلفی که می خواهید در اتاق به کار ببرید بررسی کنید. این کار را قبل از آنکه در مورد رنگ دقیق مورد استفاده خود تصمیم بگیرید انجام دهید، زیرا برخی رنگ ها مثل بنفش یاسی با کمترین تغییر در نور طبیعی یا مصنوعی، کاملا تغییر می کنند. نور درخشان و طبیعی روز، بهترین نور برای کار کردن است.

۱- نور شمال

نور شمال پراکنده و ملایم است. آرام تر و حتی کم تر مهیج است. رنگ ها در این نور کمی بی رنگ تر و ملایم تر احساس می شوند. اگر هدف شما داشتن فضایی مفرح، روشن و پویا است، پس رنگ های گرم را روشن تر انتخاب کنید. کنار هم قرار دادن رنگ های متضاد برای ایجاد عمق و بعد در اتاق، در نور شمال اهمیت بیشتری دارد. اگر هدف شما فضایی آرام تر، ساکت تر و عمیق تر است، رنگ های ملایم تر را با تأکیدات گرم به کار برید. آبی کاملا غلیظ و سبز-آبی در نور ملایم شمال باشکوه تر به نظر می رسد. نمونه های رنگی تان را به دقت در نور محیط واقعی اتاق امتحان کنید و مطمئن شوید که آنها زیادی بی رنگ نمی شوند.

۲- نور جنوب

نور جنوب موج دار و تیز است و تضادهای قوی درون فضا ایجاد می کند، یک نور گرم است. درک رنگ در فضایی که با نور جنوب روشن می شود پیوسته در طول روز و حتی فصول تغییر می کند.
نور طبیعی در طول روز تغییر می کند، درست بعد از سحر، این نور به صورتی می زند. اواسط روز، این نور، بیشتر زرد است. در حالی که هنگام غروب، به رنگ قرمز می گراید. تفاوت فصل ها و تفاوت های جغرافیایی نیز، نور طبیعی را تحت تأثیر قرار می دهد. همان طور که مناظر مختلف در آفتاب تابستان و آسمان پاییز، کاملا متفاوت هستند، اتاق ها نیز با هم تفاوت دارند. بنابراین، چشم دارای خصوصیت ذاتی مقایسه است. حتی اگر یک ظرف سیب سرخ هم تحت نور خاصی، کمی آبی به نظر برسد، چشم با رنگ دادن دوباره به سایر رنگ های اطراف آن، این تفاوت را جبران می کند. به طوری که به شکل یک طیف جدید و اندکی تغییر یافته درآید و موزون باشد.
نور جنوب مهیج با بیان سایه ها و پررنگ است. اگر می خواهید به ویژگی روشن بودن فضای رو به جنوب تأکید کنید، رنگ های ملایم و گرم بهترین انتخاب هستند چون رنگ ها خیلی تند نمی شوند. برای مثال، زرد مایل به کرم ملایم یا رنگ کرم خاکی قابل تحمل تر از زرد خالص خواهد بود. یک فضای روشن رو به جنوب فرصتی عالی ایجاد می کند تا رنگ های ملایم ماهرانه و پیچیده به کار ببرید. برای مثال خاکستری- سبز- آبی ملایم فضایی آرام بخش ایجاد می کند که دائما اما اندکی با نور تغییر می کند. چنین رنگ هایی شبیه آفتاب پرست هستند؛ رنگ بسته به تغییر نور و رنگ های مجاورش تغییرمی کند.

۳- نور شرق و غرب

انتخاب رنگ برای فضایی که فقط نور شرق یا غرب دارد می تواند یک چالش باشد و این که تصمیم داریم اساسا از فضای صبح یا بعدازظهر استفاده کنیم می تواند کمک کننده باشد. با این روش شما می توانید رنگ را مطابق با نوع نوری که اغلب در فضا وجود خواهد داشت مطابقت دهید. فضاهای رو به شرق یا غرب از نور صبح یا بعدازظهر پر می شوند. نور خورشید با زاویه کمی وارد می شود و در داخل فضای اتاق نفوذ می کند. در زمان های مشخصی از روز، فضا مقابل شرق یا غرب می تواند حتی از اتاقی با جهت گیری جنوب روشن تر باشد. در زمان های دیگر روز، اتاق مثل فضای رو به شمال، نور ملایم و پراکنده خواهد داشت. برای یک طرح رنگی متعادل که برای تمام اوقات روز مناسب باشد، یک قاعده عملی آسان و مطمئن، کاربرد رنگ های گرم و ملایم همراه با تأکیدات ملایم و غنی است. قاعده عملی نقطه شروعی مطمئن در طراحی رنگ است، اما هم چنان که اطمینانتان را افزایش می دهید، سعی کنید به تدریج قوانین را تغییر و بسط دهید و نهایتا آنها را نقض کنید تا راه حل های حقیقتا الهام بخش بیابید.

مدت زمان رنگ دما جهت
در تمام طول روز مایل به آبی سرد شمال
صبح زرد گرم شرق
بعد از ظهر قرمز-نارنجی گرم غرب
در تمام طول روز قرمز-نارنجی گرم جنوب