روانشناسی رنگ ها و تاثیرات آن در دکوراسیون داخلی
روانشناسی رنگ ها و تاثیرات آن در دکوراسیون داخلی
پارکت دکوراسیون داخلی
چگونه پارکت نصب کنیم؟
نمایش همه

خانه‌ٔ بدون به هم ریختگی!

دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی

آیا می‌توانیم عادت به هم ریختن تدریجی لوازم دکوراسیون داخلی خانه را از خود دور کنیم؟ پاسخ مثبت است. ما پنج مرحله را در ادامهٔ این مقاله به شما پیشنهاد خواهیم کرد.
ــ اصلی‌ترین دلیل به هم ریختگی اتاق یا خانهٔ شما، تکذیب است: «ــ کی؟ من؟ من توی خونهٔ به هم ریخته زندگی نمی‌کنم! ــ من از اشیای کهنه و شکسته دل می‌کنم! ــ من می‌تونم توی یه خونهٔ تمیز و مرتب زندگی کنم!»
شخصیت‌های «چیز جمع‌کن»(سعی کردیم واژهٔ عامیانهٔ «آشغال جمع‌کن» را به این تیپ شخصیتی نسبت ندهیم)، اشخاصی وسواسی در جمع‌آوری کلکسیون از هر چیز جزئی، کوچک یا غیرلازم هستند و نمی‌توانند انداختن اشیا و وسایل را در سطل زباله تحمل کنند(البته این شامل زباله‌های متعفن و موارد مشابه نمی‌شود). در کودکان، این رفتار به درجات مختلف، با جمع‌آوری پوسته‌های شکلات و خوراکی‌ها، سنگ و چوب درختان، اسباب بازی‌های کهنه و پسماند از کوچه و خیابان دیده می‌شود. معمولاً با افزایش سن و رشد فکری،‌ دریافت آموزش‌های مدرسه و بهبود قابلیت‌های اجتماعی، به مرور که سبک زندگی افراد به زندگی بزرگسالی تغییر می‌یابد، عادت نامبرده نیز، به تدریج محو و یا تضعیف می‌گردد. اما در بزرگسالانی که این عادت تضعیف نشده باشد، یا به شکل تکامل‌یافته‌تری ادامه پیدا کرده باشد، نشانه‌های خود را ابتدا در منازل شخصی این افراد،‌ به صورت در هم ریختگی و تجمع بالای وسایل اغلب کهنه و مشابه در گروه‌های مختلف نشان می‌دهد.
افراد چیز جمع‌کن، تمایل دارند که داشته‌هایشان همیشه در معرض نمایش باشد؛ لذا تمیز کردن اتاق‌ها و در و دیوار و وسایل خانه مانند میز و کمدها به دلیل انباشتگی اشیاء در آنها دشوار می‌شود و لذا همیشه خانه‌های این افراد پر از گرد و خاک است؛ هرچند ممکن است آنها اشیا را بر اساس نظم و قانونی مشخص در خانه چیده باشند، اما تراکم بیش از حد اجسام، به هر حال مواضع را شلوغ و به هم ریخته جلوه خواهد داد.

درمان:

این اشخاص ابتدا می‌بایست بخواهند که تغییر کنند. با کمی انگیزه و اکراه بسیار در اول کار، این امر قابل انجام است.
ــ قدم اول: طوری رفتار کنید که انگار می‌خواهید اسباب کشی و منزل را ترک کنید. همه چیز را از اتاق خارج کنید؛ این کار را باید برای یک اتاق در هر زمان انجام دهید. وگرنه شخص چیز جمع‌کن راضی به برداشتن این قدم نخواهد شد.
ــ قدم دوم: مهم‌ترین و ضروری‌ترین وسایل اتاق را به ترتیب اولویت به اتاق برگردانید؛ مثلاً در اتاق نشیمن یا هال، کاناپه، صندلی‌ها، تلویزیون، دستگاه استریو، میز و... و در اتاق خواب، تخت و میزهای کنار آن و...
ــ قدم سوم: هر چیزی را که به داخل اتاق برگرداندید، در جای منطقی خودش که مطابق با دکوراسیون آن اتاق است،‌ بچینید. سعی کنید این چیدمان را آنقدر تغییر دهید و بهتر کنید، تا بتوان به راحتی در اتاق راه رفت. سپس بنشینید و به اطراف اتاق نگاه کنید. نفس بکشید و به احساس خود دقت کنید؛ چه احساسی دارید؟ باید احساس رهایی و آرامش باشد.. احتمالاً احساس می‌کنید که قفسهٔ سینهٔ شما سبک‌تر شده است و هوا راحت‌تر در مجاری تنفسی‌تان جریان دارد؛ این می‌تواند به بهبود فنگ‌شویی محیط اتاق و اصلاح جریانات انرژی و جو معنوی آن مربوط باشد. به اینکه ذهن و چشمان شما با آنهمه رنگ‌ها و شکل‌های تو در تو، بافت‌ها و ترکیبات شلوغ دست و پنجه نرم نمی‌کند..
ــ قدم چهارم: لایه بندی کنید؛ تعداد معدودی از وسایل دکوراسیون را در هر نوبت، وارد اتاق کنید تا دکور اتاق را تشکیل دهید: تابلو‌های نقاشی، عکس‌ها، گلدان، آباژور و... . این کار را به آرامی انجام دهید و دقت کنید که دکوراسیون اتاق چگونه تغییر می‌کند؛ بعضی از بهترین موارد را که می‌خواهید دیده شوند و به شما احساس خیلی خوبی می‌دهند،‌ به اتاق برگردانید؛ نه همهٔ موارد را. بهتر است به صورت فصلی دکوراسیون اتاق‌ها را کمی تغییر دهید و آنها را به ترتیبی ویرایش کنید که به شما احساس بهتری بدهند. این مسأله مهم است که دکوراسیون داخلی اتاق شما،‌ شخصیت کلی شما را به طور خلاصه بازگو کند؛ اما اصلاً نیازی نیست که کل تاریخ زندگی شما را به تصویر بکشد!
ــ قدم پنجم: ایست!..
بله؛ ادامه ندهید. حضور وسایل کمتر در اتاق، بهتر است. همهٔ اشیای باقی مانده را به انباری ببرید تا به فضای جدید اتاق خود عادت کنید و از زندگی در آن خوشحال شوید. سپس بعد از چند هفته، به انباری بروید و آنها را مرتب کنید. چیزهای قابل استفاده را نگه دارید و بقیه را ببخشید به انجمن‌های خیریه، یا در وب‌سایت‌های فروش اشیای دست دوم بفروشید.
شما می‌توانید «چیز جمع‌کنی» را درمان کنید!..
اما توجه داشته باشید که وضعیت روانی فوق، بسیار تمایل به بازگشت دارد؛ مطمئن شوید که اگر قصد اضافه کردن لوازم به اتاق خود دارید، به آرامی این کار را انجام دهید و به تأثیری که شیء مورد نظر بر فضای اتاق می‌گذارد، فکر کنید؛ اگر وسیلهٔ جدید لازم یا خوشآیند است، ممکن است نیاز باشد چیزهایی را از اتاق خارج کنید تا جا برای آن باز شود؛ وگرنه ممکن است دوباره از سندروم «چیز جمع‌کنی» رنج ببرید.
اگر می‌خواهید متخصصان به شما در این زمینه کمک کنند، به قسمت تماس با ما در همین وب‌سایت مراجعه کنید؛ ما دکوراسیون داخلی شما را متحول می‌کنیم و آرامش بعد از طوفان را با «طراحان سپهر رامش» تجربه خواهید کرد..

مترجم و ویراستار دکتر شمس خلیلی


دکوراسیون داخلی نما سبز