سبک کلاسیک در دکوراسیون داخلی

دیوارهای گچبری شده، مبلمان های آنتیک، وسیله های دکوری چوبی حکاکی شده، سقف های بلند،  پرده های فاخر با پارچه های گلدار چاپی، رنگ های کرم و قهوه ای و طلایی وقتی در کنار هم قرار می گیرند فضایی پر از آرامش به سبک کلاسیک را برای ما پدید می اورند، فضایی که سرشار از اصالت و لایه های تاریخی است و حس و حالی  قدیمی را به ما منتقل می کنند و باعث می شود ما از بودن در آن فضا لذت ببریم.

 می توان گفت که سبک کلاسیک همان سبک سنتی غربی است که قدری رنگ و روی عصر معاصر را به خود گرفته است. هر عنصری که در این سبک به کار می رود، تعریف دقیق و معینی دارد، این سبک به شدت به نظم و تقارن پایبند است، حس اصالت را نمی توان از آن گرفت و در این سبک هیچ چیز دور از انتظار نیست و به طور کلی سبکی پایدار است. دکور کلاسیک (سنتی غربی) شامل دکور قرن هجدهمی در انگلستان تا دکور روستایی فرانسوی و حتی سرزمین های ناشناخته خاور دور می شود. به طور کلی می توان گفت این سبک سبکی فراگیر است.

سبک کلاسیک دارای ویژگی های زیادی است که فقط و فقط مختص خودش است و باعث تمایز بیش از حد این سبک با دیگرسبک های دکوراسیونی می شود، این سبک به هیچ عنوان با بی نظمی و شلوغی کنار نمی آید، هر وسیله دکوری جا و  محدوده مشخصی برای قرار گرفتن دارد. به نوعی می توان گفت که این سبک یکی از سبک های منظم است که پایداری و استقامت خاصی را به فضا می بخشد.

تقارن را شاید بتوان شاخص ترین ویژگی سبک کلاسیک دانست، مبلمان ها و وسیله ها و لوازم دکوری همه به صورت جفت هستند و معمولا در روبروی هم قرار می گیرند و نظمی خاص و ابهتی گیرا به دکوراسیون داخلی خانه می بخشند. رنگ ها را در این سبک نباید فراموش کرد. رنگ هایی که در این سبک از آن ها استفاده می شود، رنگ هایی با وقار که بهفضای داخلی خانه شما شخصیت می بخشند رنگ هایی مانند طیف قهوه ای، بژ و کرم. سبک کلاسیک به سبکی با رنگ  های غنی و فاخر معروف است.

در میان کشورهای بزرگ و تاریخی جهان همچون رومی ها که اساتید مسلم این سبک بوده اند و هنوز هم از بسیاری از جهات ، خصوصا در زمینه طراحی کلاسیک سرآمد طراحان جهان هستند ،کشور عزیزمان ایران نیز در بین این کشورها دارای تاریخ کهن و غنی است که مردمان آن از دوران قدیم آثار و سبک های متفاوتی را خلق کرده اند. تمایل افراد ثروتمند جامعه از دوران دور که علاقه مند بودند تا ثروت و موقعیت اجتماعی شان را به نمایش بگذارند و به زندگی مجلل و سبک پر زرق و برق تمایل داشتند ، در ایجاد این گونه سبک ها ، سهم به سزایی داشته است. گچ بری ،قلم زنی ، میناکاری، آینه کاری، پتینه و ورق طلا ابزارهای مهم جهت خلق یک اثر کلاسیک میتواند باشد. استفاده از رنگ های مجلل و و ترکیب آنها به همراه نور پردازی،در چهارچوب این سبک ازمعماری از دیگر نکاتی است که مکمل این سبک از دکوراسیون است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دکوراسیون داخلی می توانید به صفحات زیر مراجعه کنید

نمونه پروژه های انجام شده در دکوراسیون کلاسیک