دیوار سبز (Green Wall)

دیوار سبز یا دیوار زنده دیواری است که بخشی از آن و یا تمام آن دارای پوشش گیاهی است. دیوارهای سبز مبتنی بر شرایط ممکن است در محیط داخل یا خارج از ساختمان نصب گردد. هم چنین تکنیکها و روش-های مختلفی وجود دارد که میتوان دیوارهای سبز را در ابعادهای متفاوت به منظور فضاسازی محوطه داخلی و یا نمای بیرونی ساختمان ایجاد کرد. مفهوم دیوار سبز (Green Wall) ابتدا در اواخر دهه ۸۰ میلادی توسط پاتریک بلانژ مطرح شد. هر چند اختراع اولین نمونه از دیوارهای عمودی سبز به سال ۱۹۳۸ توسط استنلی هارت وایتباز میگردد، پیشگام ساخت دیوارهای سبز به سبک امروزی را میتوان پاتریک بلانژ دانست. امروزه توسعه دیوارهای سبز در جهان به شدت در حال رونق است و محبوبیت فراوانی در سالهای اخیر داشته است به طوری که ساخت دیوارهای سبز از سال ۲۰۰۹ تا کنون رواج کستردهتری یافته است. از این رو میتوان توسعه دیوارهای سبز را در ابتدای مسیر پیشرفت خود دانست. همگام با توسعه این طرح در جهان، شرکت دکوراسیون داخلی نما سبز در ایران اقدام به طراحی و ساخت سبک جدیدی از دیوارهای سبز نموده است. که در بخش آتی شرح آن بیان میگردد.

مزایا

• کاهش فضای اشغال شدهی گیاه نسبت به مساحت زیر بنا: بدیهی است در این روش به علت نصب گیاهان به صورت عمودی میتوان تعداد گیاه بسیاری را در فضای محدودی از مساحت خانه یا محیط کار نصب نمود. به ازای همین تعداد گیاه و در صورت قرار دادن افقی گلدانها در محل معین، فضای زیادی از مساحت را به خود اختصاص خواهد داد.
• کاهش آلودگی هوا: گیاهان با تولید اکسیژن و جذب غبار و آلودگیهای موجود در هوا قابلیت بهبود کیفیت هوا را دارا میباشند. دیوارهای سبز با ایجاد فضای وسیعی از پوشش گیاهی در منزل و یا محیطهای کار میتوانند این کارایی را به نحو مطلوب داشته باشند.
• افزایش ارزش ملک
• صرفه جویی در مصرف منابع آب
• کاهش آلودگی صوتی: دیوارهای سبز در محیط داخلی ساختمان نقش عایق آکوستیکی را ایفا میکنند. جذب بازتابهای صوتی از خواص مهم پوششهای گیاهی میباشد که به دلیل کاربرد در واحد سطح عمودی(دیوار)، دیوار سبز میتواند این نقش را به خوبی ایفا کند.
• بهبود سلامتی: ایجاد دیوارهای سبز در محیط کار و یا منزل منجر به کاهش استرس، کاهش فشارهای عصبی، افزایش سلامت ذهنی و آرامش روان میشود.
• تاثیر زیبایی شناختی: دیوارهای سبز در بسیاری از موارد به عنوان آثاری هنری لحاظ می-گردد. به علت قابلیت چیدمان گیاهانی متنوع و در طرحهای مختلف میتوانند منجر به خلق هارمونی و تاثیر زیبایی شناختی گردند.
• تاثیر در کاهش دمای محیط: وجود پوشش گیاهی به ازای هر ۱۰۰ گلدان، باعث تعدیل دما به میزان ۳ تا ۷ درجه میگردد.
• عایق حرارتی و برودتی: استفاده از دیوار سبز در نمای ساختمان به عنوان عایق حرارتی و برودتی عمل نموده و منجر به کاهش مصرف انرژی میگردد.

سیستم های outdoor

این سیستم به طور گسترده ای در فضاهای باز مورد استفاده قرار می گیرند.

انواع سیستم دیوار سبز بیرونی:

سیستم دیوار سبز یکپارچه: در این نوع دیوار سبز سازه دیوار سبز از پنل هایی تشکیل می شود که قابلیت کشت ۲۰ عدد گل و گیاه در هر متر مربع را دارا می باشد. سیستم آبیاری این دیوار سبز آبیاری قطره ای است.
سیستم دیوار سبز مدولار: در این نوع دیوار سبز یک فلاورباکس طولی در فضایی که قصد به ایجاد دیوار سبز است قرار داده می شود. در بالای این فلاورباکس با استفاده از سیم و تسمه و.. حالت داربستی ایجاد شده تا با کشت گیاهان رونده شاخ و برگ گیاهان هدایت می شوند تا سطح مورد نظر پوشیده شود.سیستم های مدولار را به خاطر انعطاف پذیری عملا  می توان در هر سطحی و در فضای باز در هر آب و هوای گرم و یا سرد نصب کرد . این سیستم با مقاومت در برابر باد شدید طراحی شده است.
مقایسه دو سیستم: در دیوار سبز یکپارچه تنوع بیشتری از گیاهان نسبت به حالت مدولار وجود دارد در سیستم مدولار تنوع کشت گیاهان ۳-۳ رقم گیاه محدود می شود. دیوار سبز یکپارچه از همان ابتدای ساخت دارای پوشش گیاهی می باشد اما سیستم مدولار به مرور زمان این پوشش را ایجاد می کند.

سیستم indoor

این سیستم  دیوار سبز داخلی  به طور خاص برای محیط های داخلی طراحی شده است. سیستم  دیوار سبز داخلی معمولا درای انشعاب مستقیم ورودی آب و خروج زه‌آب می باشد. هر چند در مواردی این سیستم می تواند به صورت گردشی، بدون اتصال به آب مستقیم در دیوار نصب شود و این بدان معنی است که زمانی که سیستم با مخزن گردشی است فاضلاب خروجی وجود نخواهد داشت.این سیستم ها تصویری جذاب و خیره کننده را در  داخل سالن و اتاق شما فراهم می کنند. ساکنان و کارمندان ساختمان های دارای دیوار سبز داخلی به دلیل تاثیر دیوار های سبز در پاک کردن هوا، کاهش ترکیبات آلی فرار (VOCs) و مرطوب ساختن هوا و ارائه تصویری جذاب و روحیه بخش ؛ محیط کار یا زندگی سالم تر و با نشاط تری را تجربه خواهند کرد.

سیستم هوشمند

دیوار سبز هوشمند مناسب برای محیط های داخلی مانند لابی، مناطق پذیرش، راهروها و مکان های دیگر با ترافیک بالا است.
این سیستم برای استقرار سریع و ساده ساخته شده است سیستم هوشمند دیوار سبز زیبا، سازگار با محیط زیست، با دوام، نیازمند مراقبت حداقلی و به طور قابل ملاحظه ای مقرون به صرفه است. ویژگی های دیوار هوشمند عبارتند از: طراحی کاملا یکپارچه که اجازه می دهد سیستم را ،بدون نیاز به اتصال آب در هر نقطه ای که خواستیم قرار دهیم. دارای مخزن آب، پمپ و تایمر بر اساس سیستم یکپارچه، که مخزن به صورت دستی پر می شود. هیچ آبی از سیستم به بیرون نمی ریزد،پس نگران خیس شدن اطراف نباشید. طیف گسترده ای از گیاهان  می تواند در دیوار (بسته به نور) استفاده شود و الگوهای مختلف را می توان ایجاد کرد. شما حتی می توانید با استفاده از چند عدد ازاین سیستم،در کنار هم و قرار دادن آنها در یک ردیف برای ایجاد یک دیوار سبز بزرگتر اقدام کنید.