رنگ و فرم ها در دکوراسیون داخلی
رابطه رنگ و فرم در دکوراسیون داخلی منزل
اشیای عتیقه در دکوراسیون داخلی
اشیای عتیقه در دکوراسیون داخلی
نمایش همه

رابطه رنگ و بافت در چیدمان داخلی منزل

رنگ و بافت در دکوراسیون داخلی

رنگ و بافت در دکوراسیون داخلی

بافت های مختلف در انتشار نور یا جذب آن بسیار مؤثرند؛ حتی حالت های مختلف «تنها یک ماده» نیز جذب یا بازتاب های مختلف دارد. برای مثال، یک سطح یخ زده در زمستان، کاملا صیقلی و شفاف است و کمی به تیرگی می زند. پس از مدتی یخ بازی، رویه آن از شیارها و گرد سفید یخ پوشیده می شود. هنگامی که این سطح صیقلی و شفاف بود، نور از آن بیشتر عبور می کرد، الآن که خراشیده شده و خراشه های سفید بر رویه آن آشکار شده است، نور در همه جهات منتشر می شود و تقریبا همه نور بازتاب می گردد و ما آن را سفید می بینیم.
جنس و بافت، عامل مهمی است که باعث زنده شدن رنگ ها می شود. در واقع برخی رنگ ها، تنها در صورت قرار گرفتن در جنس و بافت مناسب، می توانند همنشینی زیبایی را ارائه دهند. مثلا پارچه نخی سفید و چرم مشکی، کاملا با هم مناسب هستند. ما می توانیم از دو جنبه به این مسئله نگاه کنیم. مثلا وقتی نور از بافت های مختلف باز می تابد، ما تأثیرات مختلفی را مشاهده می کنیم. شاید این بازتاب، درخشان، مات، کدر یا شفاف باشد یا نرمی و زبری بافت آن، توجه انسان را به خود جلب کند. اما ما از لحاظ فیزیکی نیز می توانیم از بافت پارچه لذت ببریم و این زمانی است که بافت و جنس پارچه نیز با زیبایی ظاهری آن هماهنگ است.
پرده های سفید ساده، وقتی از پارچه ای با بافت مخفی دوخته شده باشند جذاب تر می شوند. اگر به آن دست بزنید متوجه می شوید که آنها از ابریشم شسته شده ای ساخته شده اند که به آن حالت درخشندگی یا سیری عاج را داده است. بنابراین هرچه ترکیب رنگ ساده تری را انتخاب کنید، نقش و بافت پارچه اهمیت بیشتری می یابد. البته مدل های پیچیده هم شکل خاص خود را دارند، اما رنگ های ساده و مدل های بدون زرق و برق، قدرت و جلوه بافت و جنس پارچه را بیشتر می کند.
ایجاد تعادل مناسب میان بافت های سخت و نرم، راه ایجاد فضای مناسب در اتاق است. اتاق خوابی که به رنگ تماما سفید است، شاید به تأثیر گرما بخش و جذاب تخته های عسلی رنگ کف اتاق احتیاج داشته باشد، اما این رنگ می تواند از تخته های چوبی و روغنی کف، کفپوشی از گیاه آگاو، یک قالیچه پشمی شیک، درخشندگی نخودی رنگ پوشش کف، چوب پنبه یا سنگ تأمین شود. به این ترتیب ترکیب بافت ها و رنگ ها، به ایجاد فضای جادویی می انجامد. بشر همیشه در جستجوی کپی برداری از طبیعت است. به همین جهت از آغاز اختراع لامپ فلوئورسنت پودرهای شیمیایی مختلف و مخلوط آنها را در لامپ فلوئورسنت مورد آزمایش قرار دادند که تا حد مقدور به طیف نور سفید طبیعی نزدیک شود .
نکته ای که در مورد رنگ قرمز یا همان نور قرمزِ منعکس از اجسام قرمز رنگ وجود دارد، بالا بودن طول موج آن و درنتیجه قدرت کشش زیاد این نور نسبت به دیگر نورها می باشد. که همین اثر تحریکی رنگ قرمز است که در چراغ راهنمایی استفاده شده و باعث جلوگیری از بروز حوادث میگردد .
رنگ ها در مقابل انواع مختلف نور و نیز در ساعات مختلف روز تغییر می کنند. بنابراین ممکن است رنگی که در یک اتاق خوب به نظر می رسد، برای اتاق دیگر بسیار بد باشد. اتاق های رو به جنوب که در طول روز نور مستقیم خورشید را دریافت می کنند، تمایل دارند طراوت و شادابی رنگ های غلیظ و خنکی و تازگی رنگ های سرد را تقویت کنند. اما ممکن است تونالیته های کم رنگی ایجاد کنند که رنگ و رو رفته به نظر رسد. اتاق های رو به شمال تقریبا نور غیرمستقیم دریافت می کنند. از این رو رنگ های سرد را بسیار سردتر نشان می دهند و شدت را کاهش می دهند. در این اتاق ها رنگ های روشن و گرم بهتر عمل می کنند.
نور مصنوعی نیز بر رنگ تأثیر می گذارد. لامپ های فلورسنت قدیمی نور سرد و مایل به آبی دارند. لامپ های تنگستن (این نوع بیشتر در خانه ها استفاده می شود.) نور زرد دارند و با رنگ های گرم بسیار خوب به نظر می رسند ولی رنگ های سرد را بی روح می کنند. لامپ های هالوژن نور طبیعی تری دارند و رنگ ها را کمتر تغییر می دهند.