دکوراسیون داخلی منزل
طراحی دکوراسیون داخلی چیست؟
روانشناسی رنگ ها و تاثیرات آن در دکوراسیون داخلی
روانشناسی رنگ ها و تاثیرات آن در دکوراسیون داخلی
نمایش همه

رنگ درمانی و بکارگیری آن در طراحی دکوراسیون داخلی منزل

رنگ در دکوراسیون داخلی

رنگ در دکوراسیون داخلی

رنگ درمانی عبارت است از هنر قرار دادن اندام های بدن در معرض رنگ های مختلف طیف رنگ ها به منظور کمک به سلامت و تعادل و تندرستی عمومی بدن. لایه های غیر قابل رؤیتی از انرژی که بدن انسان را در بر گرفته اند (هاله)، چشم ها، پوست و مراکز نیرو (چاکراه ها) در بدن آدمی نیز که با سیستم ترشحات داخلی در ارتباطند، این ارتعاشات را جذب می کنند. ورود و خروج رنگ های مناسب از طریق این بخش ها، تجدید نیروی جسمانی و احساسی و ذهنی را میسر می سازد. به تمامی دستگاه های بدن و مراکز نیروی مکمل آنها انرژی تازه ای می بخشد و کمک می کند توانایی های اولیه خود را بازیابند. به واسطه تأثیراتی که رنگ درمانی بر دستگاه های مختلف بدن انسان برجای می گذارد، جسم و ذهن و احساسات، هریک در جایگاه مناسب خود، هم ردیف یکدیگر قرار می گیرند. این هم ردیفی به کمک نیروی رنگ ها منتهی به رشد فردی و بلوغ معنوی می گردد.

اصول رنگ درمانی

اصول رنگ درمانی در نگاه اول، ساده به نظر می رسد. از این رو اکثر مردم فکر می کنند همین که بتوانند مفاهیم مثبت هر رنگ با بیاموزند و احساس کنند قادرند ارتباط میان این ویژگی ها را با مراکز نیرو، بخصوص جذب کننده آنها دریابند، دیگر می توانند شروع به رنگ درمانی کنند. حال آن که برای انجام رنگ درمانی لازم است نسبت به تأثیر جسمانی و احساسی و ذهنی تک تک رنگ ها شناخت کافی داشته باشید. این امر کمک می کند یکی از شالوده های مهمی را پی بریزید که در تمامی کارهای آینده شما با رنگ در خدمت شما خواهد بود. اما این شناخت (برای آن که بتواند به عنوان شیوه ای برای درمان، یا روشی جهت کاربرد رنگ ها مورد استفاده قرار گیرد) به تنهایی کفایت نمی کند و علاوه بر این فاقد چنان قابلیتی است که اساس ارائه توصیه های رنگی یکسان به سایر افراد قرار گیرد. هر کس را باید با هویتی مستقل از دیگران دانست و وقتی که زمان پیشنهاد رنگ یا انجام رنگ درمانی فرا می رسد، باید او را شخصی منحصر به فرد در نظر گرفت. از آن جایی که نیازهای هر شخص، متفاوت با سایر افراد است، توصیه ها و رنگ درمانی هایی که برای رفع احتیاجاتش عرضه می کنیم، بایستی مختص به خود او باشد.

خواص درمانی رنگ قرمز

قرمز رنگی است با کوتاه ترین طول موج. قرمز مناسب ترین رنگ برای درمان کم خونی و کمبود آهن بدن است. رنگ قرمز اعصاب و خون را تحریک و با اثرات مضر سرما مبارزه می کند. از تأثیر نور قرمز حرارت بدن بالا رفته و گردش خون بهتر می شود. قرمز محرک و انرژی زای قوی است. اثرات فیزیکی سودمند رنگ قرمز در موارد زیر به کار می رود. زکام، احساس سرما و لرزش، برونشیت، کم خونی، دردهای روماتیسمی که بر اثر سرما تشدید شده اند، یبوست بر اثر ضعف روده ها و سل. قرمز جریان خون را افزایش می دهد و از این طریق مقابله کافی در برابر عفونت ها را ممکن می سازد.
ممنوعیت ها: مبتلایان به فشار خون بالا، افراد عصبی مزاج و هیستریک یا دچار تب شدید و ناراحتی های روحی.

خواص درمانی رنگ نارنجی

نارنجی سمبل انرژی است. نارنجی رنگ نشاط و پایکوبی است. این رنگ را ضدخستگی نیز نامیده اند. از پرتو نارنجی برای درمان سنگ های کلیوی و سنگ کیسه صفرا استفاده می شود (این سنگ ها غالبا در اثر عصبانیت و ناخشنودی نسبت به مردم با زندگی تولید می شوند). رنگ نارنجی سیستم تنفسی و قابلیت کلسیم را تحریک می کند. اثر ضد اسپاسم آن غیرقابل انکار است. (تشنجات و دردهایی که بر اثر فشار عصبی و روحی ایجاد می شوند). اثرات فیزیکی سودمند رنگ نارنجی در موارد زیر به کار می رود:
ضعف ریوی، پائین بودن قدرت تنفسی، برونشیت، آسم، زکام های مزمن، پرکاری تیروئید، پیشگیری از غدد بدخیم، توقف عادت ماهیانه، کمبود ترشح پس از وضع حمل، افتادگی مقعد، سنگ های صفراوی و ناراحتی های کلیوی. در نور نارنجی افسردگی برطرف گشته و احساس سرخوشی و شادمانی جایگزین آن می شود. ممنوعیت خاصی وجود ندارد.

خواص درمانی رنگ زرد

رنگ زرد سیستم اعصاب مرکزی و نیروی عضلات را تحریک می کند. زرد رنگی است که در درمان فلچ مؤثر است و در معالجه اگزما به عنوان رنگ مفید برای پوست عمل می کند. در موارد رماتیسم رنگ زرد به دلیل شکستن رسوبات کلسیم تجمع یافته در مفاصل، رنگی مفید خواهد بود. رنگ زرد تولید عصاره گوارشی را به شکل محسوس افزایش می دهد. (ترشحات معده ای، صفراوی و ترشحات بزاقی).
اثرات فیزیکی سودمند رنگ زرد در این موارد به کار می رود: یبوست، فلچ، باد کردن شکم، تنبلی کبدی، ضعف کیسه صفرا، اگزما، سوء هاضمه مزمن، سردرد میگرن، انگل های روده ای.
زرد رنگ جدایی و سردی است و در صورت کاربرد بیش از حد آن ممکن است در فرد احساس انزوا ) نسبت به مردم و محیط پدید آید.

خواص درمانی رنگ سبز

رنگ سبز در میانه طیف و به دور از انتهای گرم و سرد آن قرار دارد. سبز رنگ تعادل، توازن و همدلی است. رنگ سبز با دارا بودن خواص ضدعفونی در درمان عفونت ها به کار می رود. رنگ سبز بدن را از سموم پاک کرده و از طرفی باعث هماهنگی جسم، ذهن و روح می گردد. پوشیدن دائمی لباس با این رنگ، یا احاطه شدن توسط این رنگ، می تواند در دراز مدت اختلالاتی ایجاد کند. رنگ سبز فشار خون را کاهش می دهد.
اثرات فیزیکی سودمند رنگ سبز در این موارد به کار می رود: بی خوابی، اختلالات عمیق، احساس دردهای کمر، تحریک پذیری، فشار خون بالا، بواسیر و بیماری های آمیزشی.
ممنوعیت ها: در این مورد هیچ ممنوعیت خاصی وجود ندارد و فقط این رنگ را نباید به مدت طولانی مورد استفاده قرار داد.
در نهایت می توان گفت رنگ سبز بی خوابی را تسکین داده، حملات خشم را کاهش می دهد و فشار عصبی را آرام می سازد.

خواص درمانی رنگ آبی

بر خلاف قرمز، رنگ آبی بطئی کننده و انبساط دهنده است. اتاقی به رنگ آبی به نظر بسیار بزرگ تر از آن چه هست می آید. این رنگ برای درمان تنش، ترس و تپش قلب و بی خوابی به کار می رود.
رنگ آبی قدرت دفاعی بدن را افزایش می دهد. به همین دلیل استفاده از این رنگ، خصوصا در رابطه با ناراحتی های عفونی که با تب همراه باشند، توصیه شده است. در عین حال رنگ آبی به شکل مثبت بر جذب و هضم غذا و تقویت خون تأثیر می گذارد. آبی اثر آرام کننده و طراوت بخش بر سیستم اعصاب داشته و به شخص امکان می دهد که بر خودخواهی خویش غلبه کند و علاوه بر این، دردهای رحم، شفقت و درک فهم را در او باز می کند.
اثرات فیزیکی سودمند رنگ آبی: سردرد، حالت تهوع، سرفه های عصبی، ناراحتی های گلو (آنژین، ورم حلق، ورم حنجره)، عفونت ها، تب، ورم چشم، بحران های حاد روماتیسمی، عادت ماهیانه دردناک، دندان درد، انقباضات معده، صرع، ریزش مو، ناراحتی های پوستی، بی خوابی، سوختگی ها، گاز گرفتگی، احساس گرما، زخم معده و دردهای ستون فقرات.
ممنوعیت ها: زکام، سرماخوردگی، سردمزاجی، روماتیسم، استفاده دائمی از لباس های با رنگ آبی می تواند باعث افسردگی، یبوست و خستگی شود.

خواص درمانی رنگ نیلی

نیلی رنگ بسیار فعال است که حالتی سرد و قابض دارد و مصرف اصلی آن در رابطه با قدرت بی حس کنندگی آن است. نیلی غدد پاراتیروئید را تحریک کرده و متعاقبا تیروئید را آرام می سازد. اثرات سودمند رنگ نیلی در این موارد به کار می رود: تمام دردها، دندان درد، آپاندیسیت، سینوزیت ها، روماتیسم های حاد، سیاتیک ها، تشنج ها، اختلالات بینایی، آب مروارید، خونریزی بینی، همهمه در گوش ها، ورم گوش، اوریون، اشکالات شنوایی، عدم حساسیت نسبت به طعم چشایی.

خواص درمانی رنگ بنفش

بنفش رنگ روحانیت، عزت نفس و وقار است. رنگ بنفش برای اختلالات روانی مثل شیزوفرنیا و جنون ادواری بسیار مفید است. این رنگ دارای اثر آرام کننده بر قلب بوده و اثر تصفیه کننده ای برخون دارد. بنفش سموم بدن را دفع کرده و ساخت سلول های لوکوسیت را که سلول های دفاعی بدن هستند را تحریک می کند. اثر هیجانی آن در رابطه با کاهش احساس نفرت، تحریک پذیری و خشم بوده و تمام هیجانات افسار گسیخته را آرام می سازد. رنگ بنفش هم چنین به طور قابل ملاحظه ای اضطراب و ترس را کاهش می دهد. اثرات سودمند رنگ بنفش در این موراد به کار می رود: ناراحتی های طحال، سوء هاضمه مزمن، ناراحتی های مثانه، التهاب مثانه، راشیتیسم، استخوان بندی نامناسب، دردهای مزمن کمر، سیاتیک مزمن، ناراحتی های روماتیسمی بر اثر سرما و رطوبت، ریزش مو، تحریکات پوستی، صرع، ذات الریه، سرفه خشک و آسم.

رنگ تاثیر
قرمز

عموما محرک است. موجب افزایش ضربان قلب و سفتی ماهیچه ها می شود. می تواند میزان آدرنالین را در خون افزایش دهد و عکس العمل ها را تسریع کند.

نارنجی

حواس، خصوصا حس چشایی را تحریک می کند، از این رو به عملکرد سیستم گوارش کمک می کند. هم چنین سیستم ایمنی را برای مبارزه علیه بیماری ها و ویروس ها تقویت می کند.

زرد

حواس، خصوصا حس چشایی را تحریک می کند، از این رو به عملکرد سیستم گوارش کمک می کند. هم چنین سیستم ایمنی را برای مبارزه علیه بیماری ها و ویروس ها تقویت می کند.

سبز

با کاهش فعالیت سیستم عصبی، با استرس مقابله می کند. به تنفس درست و منظم کمک می کند. به طور طبیعی قابی از تفکر و آرامش را در ذهن ایجاد می کند.

آبی

ذاتا تأثیر آرام بخش دارد. فشار خون را کاهش می دهد و ضربان قلب و تنفس را کندتر می کند. ارگان های حسی (حواس) مانند حس بینایی، شنوایی و چشایی را تسکین می دهد.

بنفش

بر قدرت تفکر ما، با ایجاد تعادل و هماهنگی میان نیم کره راست و چپ مغز، تأثیر می گذارد. بهترین رنگ برای افزایش قوه ادراک و استدلال است.