دکوراسیون داخلی ساختمان سازی
ساختمان‌ سازی
دکوراسیون داخلی منزل
طراحی دکوراسیون داخلی چیست؟
نمایش همه

رنگ های خنثی در دکوراسیون داخلی

رنگ های خنثی در دکوراسیون داخلی

رنگ های خنثی در دکوراسیون داخلی

ما همواره به علت ویژگی های فارغ از زمان رنگ های خنثی (رنگ های با مقدار کم یا بدون کروما) به آنها وابسته می باشیم. در بسیاری از محدوده های طراحی، این رنگ ها، رنگ های کلاسیک محسوب می شوند. این مطلب به این معنی است که پاسخ های احساسی به رنگ های خنثی نسبت به همتایان کروماتیکشان تفاوت یا سازگاری کمتری دارند.

۱- سیاه ( قدرتمند، مرموز، قدر، کلاسیک و زیبا)

همواره روی ذهن آدمی تأثیرگذار است. مشکی بیشتر مرتبط است با رمز و راز جادویی شب.
سیاه در رنگ های افزایشی به معنی عدم وجود نور بوده و در رنگ های کاهشی تیره ترین رنگ است. واکنش های افراد نسبت به رنگ سیاه ثابت و اغلب منفی است و از سیاه به عنوان رنگ شیطان، تاریکی، شب و مرگ تعبیر می شود. این رنگ شوم و مرموز است. اغلب، ترس از ناشناخته ها به همراه تصاویر سیاه می باشد. به لحاظ فرهنگی، سیاه مترادف تأثر، غم و در آمریکای شمالی پایان زندگی است. این رنگ سمبل تهی بودن و فضای خالی است. سیاه نشان دهنده وزن و استحکام است. هم چنین، سیاه می تواند نشان دهنده ثروت، وقار، شکوه و قدرت باشد. در مراکز شهرها این رنگ به وفور در مدها استفاده می شود.
سیاه تیره ترین رنگ است و در واقع خود را نفی می کند. نمایانگر مرز مطلقی است که در فراسوی آن زندگی متوقف می شود، لذا بیانگر فکر پوچی و نابودی است. سیاه به معنای «نه» بوده نقطه مقابل «بله» در رنگ سفید است. این رنگ به عنوان نفی کننده خود، نشانگر ترک علاقه، تسلیم یا انصراف نهایی بوده و از تأثیر قوی بر هر رنگی برخوردار است.
سیاه رنگ شب و عزاست و به جادو و شیطان منتسب می شود. ظاهر وزین رنگ سایه آن را بین سیاست مداران و هنرپیشه ها محبوب کرده است. این رنگ هم چنین با ثروت و زیبایی نیز مرتبط است. مثلا اشیا خانگی کاملا سیاه، اشرافی تر به نظر می رسد.
برخی از ویژگی های عمده ی شخصی که رنگ سیاه را در اولویت رنگ های انتخابی خود قرار می دهد: نوعی اعتراض به وضع موجودی است که در آن وی احساس می کند هیچ چیز آن طور که باید و شاید نیست. در برابر سرنوشت خود قد علم می کند و یک رفتار عجولانه غیر عاقلانه بروز می دهد. بی علاقگی به زندگی، نفی هر چیز، بدبینی، ناباوری و لجاجت از دیگر خصوصیت اوست.

۲- سفید ( سبک بال، قدیمی، پاک و خالص، روشن)

عجیب نیست که سفید پاکی و سادگی را تداعی کند.
در نور، سفید ترکیبی از تمامی رنگ هاست. در رنگ، سفید نبود هرگونه رنگ فام و روشن ترین ارزش است. اغلب، سفید به عنوان زمینه ارزیابی تمامی رنگ های دیگر به کار می رود. اما بیشترین اثر را هنگامی دارد که رنگ دیگری را احاطه می کند. رنگ سفید نشان دهنده پاکیزگی، خوبی و پاک دامنی است. این رنگ، رنگی واقعا معنوی، پر از شادی و جوانی است. در طبیعت، این رنگ با برف مرتبط می باشد.

۳- خاکستری ( همیشه نو، بی طرف، کلاسیک، کیفیت، آرام)

اگرچه به عنوان رنگ آکروماتیک (بی رنگ) شناخته شده است، اما فقط در کلام این گونه است.
خنثی ترین رنگ، خاکستری است. این رنگ در ابتدا به نظر می رسد که هیچ تعریفی نداشده باشد و اغلب، ویژگی های یک یا چند رنگ کناری خود را می گیرد. رنگ خاکستری هیچ پس تصویری ایجاد نمی کند و ساده ترین پردازش را در چشم دارد. خاکستری رنگی محافظ کارانه، ملایم، آرام و ساکت است. به لحاظ آرامش، این رنگ می تواند تا حد بی جانی، منفعل بوده و تا سر حد دل تنگی، کسل کننده باشد. اغلب، خاکستری با مفهوم کهنسالی مترادف است. برخی مسایل جغرافیایی نیز به رنگ خاکستری منسوب می شوند. در نواحی دارای باران زیاد، خاکستری به عنوان یک رنگ نامطلوب محسوب می شود.
کاملا عاری از هر محرک و یا گرایش روانی خنثی بدون تیرگی و روشنی است. نه ذهنی است، نه عینی، نه درونی و نه بیرونی، نه اضطراب آفرین است و نه آرام بخش. این رنگ فقط یک مرز است و در دو سوی آن دیدگاه های متفاوت وجود دارد.
برخی از ویژگی های عمده ی شخصی که این رنگ را در اولویت رنگ های انتخابی خود قرار می دهد: گوشه گیری، عدم فعالیت و بی تفاوتی. خودداری از مشارکت در کارها، چنین شخصی هر چیز را در پوشش اراده ی خود قرار می دهد یعنی مشارکت را رد می کند.

۴- قهوه ای

هر رنگ گرم و خنثی که جایی بین یک رنگ خنثی کامل و رنگ قرمز تا زرد- نارنجی قرار دارد را می توان قهوه ای نامید. زمین، خاک، پوست درخت و شکل های دیگر چوب، دره ها و کوه ها برخی از تصاویر طبیعی بسیاری هستند که به رنگ قهوه ای منسوب می شوند. به همین دلیل، قهوه ای نوعی احساس راحتی، خلوص و ناپایداری را به بیننده القا می کند، که با رنگ های دیگر تجربه نمی شود. برای بعضی قهوه ای به مفهوم افسردگی است. اما گروهی دیگر اعتقاد دارند که افسردگی را از بین می برد و سنتز سرتونین را افزایش می دهد. قهوه ای رنگی است که به ندرت به عنوان انتخاب اول، به عنوان رنگ دلخواه انتخاب می شود. در حقیقت، اغلب رنگ هایی که مقبول نیستند، رنگ های زرد- قهوه ای می باشند. این رنگ در اینجا یک زرد-قرمز تیره شده است. به قول نقاشان خصلت شور زندگی رنگ قرمز دراین رنگ در هم شکسته شده و ملایم تر میگردد. این رنگ به گونه ای پذیرنده یا غیرفعال، انفعالی و حسی است. قهوه ای حالت حسی دارد که مستقیما به جسم مادی یعنی بدن انسان مربوط می شود.
قهوه ای چون خاک غنی و بارور است و افسردگی رنگ های پاییز را منتقل می کند. قهوه ای روشن، خرمایی و بژ به وسایل و اشیاء حالتی روستایی و چوب گونه می دهد و قهوه ای سیر به کار نمایش محصولات چرمی می آید. سایه های قهوه ای بسیار متنوع است و در رنگ پردازی کاربرد وسیعی دارد.
قهوه ای متمایل به قرمز نشانگر وجود شهوت و هوسرانی است.
برخی از ویژگی های عمده ی شخصی که رنگ قهوه ای را در اولویت رنگ های انتخابی خود قرار می دهد: وقتی کمترین امید به امنیت و خشنودی جسمانی در آینده در آنها باشد این رنگ را انتخاب می کنند. قهوه ای حکایت از اهمیت خانه و خانواده و امینت اجتماعی و خانوادگی دارد. از دیگر ویژگی ها نیاز شدید به آسایش جسمی و روحی، فعال بودن، علاقه بسیار زیاد به خانواده است.

مترجم و ویراستار دکتر شمس خلیلی


دکوراسیون داخلی نما سبز