طراحی دکوراسیون داخلی منزل
طراحی دکوراسیون داخلی مدرن
قالب‌بندی، فرم‌دهی و پیرایش در دکوراسیون داخلی و طراحی نما
قالب‌بندی، فرم‌دهی و پیرایش در دکوراسیون داخلی و طراحی نما
نمایش همه

ساماندهی اشیاء در دکوراسیون داخلی

قرار دهی اشیا در دکوراسیون داخلی منزل

قرار دهی اشیا در دکوراسیون داخلی منزل

تصور کنید شما از دید یک بازدید کننده که برای دیدن خانهٔ شما مراجعه کرده است، به خانهٔ خود نگاه می‌کنید. همچنان که آنها از در ورودی جلوی ساختمان وارد می‌شوند، چه اشیایی را ابتدا می‌بینند؟ در هم ریختگی و فراوانی سرتاسری اشیا، دید اضطراب‌آمیز و دور از آرامشی را دربارهٔ نحوهٔ چیدمان و دکوراسیون داخلی فضا به بیننده القا می‌کند. پس بهتر است با اجتناب از شلوغ‌کاری فضا، به مهمان‌هایی که به منزل شما وارد می‌شوند، احساس خوبی بدهید. مطالعات نشان داده‌اند که افرادی که خانه‌هایشان را تمیز و مرتب نگه می‌دارند، سطوح کمتری از استرس روزانه را تحمل می‌کنند و متوسط فشار خونشان کمتر از سایرین است.
لازم نیست همیشه در هر جای خالی از دکور منزلمان حتماً چیزی داشته باشیم. فضای خالی و باز،‌ چیز بدی نیست و حتی در بسیاری موارد،‌ نشان دهندهٔ ذکاوت است؛ مثلاً یک قفسهٔ کتاب را در نظر بگیرید. کتاب‌های مختلف با ابعاد تصادفی و درهم همراه با اشیای متفرقه در میان آنها، می‌تواند منظره‌ای مخل آرامش و زیبایی به وجود بیاورد؛ منظور ما این است که سعی کنید قفسه‌های کتاب شما به این شکل و شمایل نباشند:
سعی کنید حتی‌الأمکان در قفسه‌های کتاب خود، فقط کتاب نگهدارید؛ البته تخته‌ها یا لوازمی که برای نگهداری انتهای صف چیدمان کتاب‌ها به کار می‌روند نیز، مجاز هستند. در داخل قفسه‌ها هم فضای خالی خوب است؛ تا قفسه‌ٔ کتاب‌های شما را شلوغ و در حال انفجار نشان ندهد. البته در صورتی که کتاب‌های زیادی دارید، می‌توان برای جلوگیری از تراکم زیاد در یک یا چند قفسه، به تعداد قفسه‌های کتاب‌ها اضافه کرد و محل مناسبی هم در دکوراسیون فضای داخل خانه برای آنها پیدا کرد.
برای چیدن کتاب‌ها در داخل قفسهٔ کتابتان، می‌توانید از تشابه ابعاد و رنگ کتاب‌ها، الگویی بسازید که جای گذاری بیشتر کتاب‌هایتان از آن الگو‌ پیروی کنند. با این ترفندها،‌ می‌توان نظم و آرامش بیشتری را به بینندگان و مهمان‌ها و البته خودمان القا کرد..

پدیده‌ای نوظهور در دکوراسیون داخلی: استفاده از بافت دست نخوردهٔ بتن در طراحی فضای داخلی به جای پوشاندن آن!

این آپارتمان، در بالاترین طبقهٔ ساختمانی ساخته شده در اواسط دههٔ 60 در نزدیکی شهر «ونیز» در «سان دونا دی پیاوی» قرار دارد. استودیوی پنت‌هاوس، رو به نمای زیبایی از رودخانهٔ پیاوی دارد که از بالای نوک درختان دیده می‌شود. این پنت‌هاوس تراس بزرگی هم دارد که از چشم‌انداز زیبایی به جهت جنوب شرقی برخوردار است.
این خانه از برنامه‌های فن‌آوری روز در بهره‌وری از انرژی سود می‌برد که بر اساس آخرین استانداردهای روز دنیا طراحی شده است. سامانهٔ مدیریت مکانیزهٔ دما در این خانه، باعث رفاه بسیار زیاد در زندگی ساکنانش شده است؛ چون گسترهٔ دمایی بالایی را مدیریت می‌کند. حتی تراس آن در بهار و تابستان به فضای داخلی رو باز خانه تبدیل می‌شود که زیبایی چشم‌انداز رودخانه‌ای آن را دو چندان می‌کند.
همانگونه که در عکس‌های مختلف آن می‌بینید، دکوراسیون داخلی آن، از بافت دست‌نخوردهٔ بتن به عنوان یک المان طراحی، به نحوی بهره‌ برده است، که این عامل در تعامل و هماهنگی با ریتم کلی مجموعهٔ دکور کامل است. رنگ‌های موجود در سطح بتن ساختمانی، همان رنگ‌های مورد انتظار برای اِعمال بر روی ستون مورد نظر هستند.
کف چوب سخت این محیط داخلی، امکان دقت بر جنس ستون‌های وسط را دو چندان کرده است و همهٔ اجزای دکوراسیون داخلی این خانه با هم هماهنگی زیبایی را صورت داده اند..

مترجم و ویراستار دکتر شمس خلیلی


دکوراسیون داخلی نما سبز