روانشناسی دکوراسیون داخلی
روانشناسی طراحی دکوراسیون داخلی
قرار دهی اشیا در دکوراسیون داخلی منزل
ساماندهی اشیاء در دکوراسیون داخلی
نمایش همه

طراحی دکوراسیون داخلی مدرن

طراحی دکوراسیون داخلی منزل

طراحی دکوراسیون داخلی منزل

دهه‌هاست که طراحی داخلی مدرن برای خانه‌ها، دفاتر اداری و مکان‌های عمومی، محبوبیت بسیاری داشته است؛ البته اگرچه برای بسیاری مطلوبیت چندانی ندارد، اما طراحی مدرن می‌تواند برای خریدارانی که به خطوط تمیز و صاف و سادگی فضا اهمیت می‌دهند، نکتهٔ مثبتی قوی در فروش یک ملک باشد. طراحی مدرن بدون شک، سبکی زیبایی‌شناسانه است. طراحی مدرن، بیشتر روی فرم‌های هندسی تمرکز دارد تا اشکال طبیعی.

تعریف:

طراحی مدرن را به سختی می‌توان به طور دقیق تعریف کرد. واژه «مدرن»، در واقع از نفوذ هنر مدرن به این سبک حکایت دارد؛ نه اینکه نشان‌دهنده دوره زمانی ظهور آن باشد. طراحی مدرن، همان «طراحی معاصر» نیست؛ ترکیبی که طراحان و هنرمندان به مجموعه سبک‌ها و پدیده‌های جاری اطلاق می‌کنند. طراحی مدرن سبک خودش را دارد؛ سبکی که بیش از همه در عرصه‌های هنر مدرن موارد تجلی آن را می‌توان دید.

شکل‌ها:

یکی از مهم‌ترین عناصر در طراحی داخلی مدرن، «فرم» است. طراحی مدرن، از شکل‌های هندسی،‌ شامل مربع‌های سخت در کنار چهارگوش‌های نرم و حتی منحنی‌ها استفاده می‌کند. کاربرد خطوط غیرشکسته، سطوح صاف، دوایر کامل و بیضی‌ها هم در طراحی مدرن، متداول است. طراحی داخلی مدرن، همچنین در حالت کلی بسیار ساده و حتی مینیمال است، بدون زینت‌های موجی شکل و جلوه‌های مشابه آن که افق و هماهنگی طرح را خدشه دار می‌کنند.

مواد:

طراحی داخلی مدرن، از مواد مختلفی استفاده می‌کند: کاربرد چوب و پلاستیک در طراحی مدرن، متداول است؛ اگرچه طراحان اغلب روی چوب را با پرداخت‌های رنگی می‌پوشانند، تا سطحی صاف و بدون الگوی چوب داشته باشد؛ البته بعضی طراحان هم الگوی چوب را به عنوان یک عنصر و تباین طبیعی در مقابل جمعیت عناصر ساختگی و مصنوعی طراحی، در کار باقی می‌گذارند. فلزات براق مانند فولاد استیل، جزو آثار شاخص طراحی داخلی مدرن هستند، که می‌تواند در بدنهٔ یک لامپ تا پایه‌های یک میز به کار رفته باشد. طراحان فضاهای مدرن، از شیشه و پلاستیک هم به دلیل سطوح صاف و تمیزشان در طراحی‌های داخلی استفاده می‌کنند.

مثال‌ها:

یکی از بهترین مثال‌های طراحی مدرن، صندلی ها هستند. صندلی‌های طراحی شده توسط «مدرسه آلمانی باهاوس» و همچنین گروه «چارلز اند ری‌ایم» از بابت سادگی و به صرفه بودن‌شان معروفند. این طراحی‌ها عناصر طراحی مدرن را با هم ترکیب کرده‌اند و به طور وسیع‌ هم کپی‌سازی از روی آنها صورت گرفته است.