دکوراسیون داخلی اتاق خواب کودک
دکوراسیون اتاق خواب کودکان
شیشه های دکوراتیو در دکوراسیون داخلی
شیشه‌های دکوراتیو
نمایش همه

فن‌آوری ساخت و نصب کابینت – پانل‌های پی‌وی‌سی

کابینت آشپزخانه

کابینت آشپزخانه

پانل‌های پی‌وی‌سی یا پلی‌وینیل کلراید، ورق‌هایی از نظر ظاهری مشابه پانل ام‌دی‌اف هستند که جنس آنها بر خلاف ام‌دی‌اف، از پلمیر پلاستیکی است. رنگ‌مقطع آنها معمولاً سفید بوده، از پرس کردن پودرهای دانه درشت پلی وینیل‌کلراید ساخته می‌شوند.
تراکم و جرم این پانل‌ها در مقایسه با چوب و ام‌دی‌اف، پایین‌تر بوده، در نتیجه برش و سوراخ‌کاری آنها خیلی راحت‌تر از ام‌دی‌اف قابل انجام است. در واقع، کارگذاری پیچ خزینه در پانل‌های پی‌وی‌سی، بدون سوراخ کردن انجام می‌شود و جای پیچ، با کمی فرو رفتگی لبه‌های سوراخ، خیلی تمیز و لطیف در می‌آید؛ البته به شرطی که در چرخاندن پیچ با پیچ‌گوشتی اتوماتیک، نیروی استاپ چرخش را متناسب با مقاومت پانل تنظیم کنیم؛ این کار، با چند مرحله کوشش و خطا، با دقت قابل قبول ممکن است.
پس از به دست‌آمدن تنظیم فوق، می‌بایست همهٔ پیچ‌ها را با همان تنظیم کارگذاری کرد، تا فرو رفتگی جزئی محل پیچ، در همهٔ سوراخ‌ها، یکسان باشد. معمولاً در قفسه‌بندی‌هایی که بیرون بدنهٔ آنها قرار نیست با روکش کابینت پوشانده شود، حاشیه‌هایی را که در قسمت نما(روی کار) بوده، بنا به شرایط ساخت و نصب، اجباراً قرار است از بیرون به قطعات دیگر اتصال داده شوند، با استفاده از میخ‌‌پرچ‌های کوچک ویژه‌ای به بدنهٔ قفسه متصل می‌کنند تا سوراخ‌های بسیار ریزتری در نمای کابینت یا قفسه بر جا بماند. جای این سوراخ‌ها را هم می‌توان با بتونه روغنی سفید رنگ به خوبی استتار کرد.
به دلیل ماهیت پلاستیکی بافت تشکیل دهنده، پانل‌های پی‌وی‌سی مطلقاً ضدآب هستند و نگرانی از بابت سوراخ‌کاری و از بین رفتن ایزولاسیون رطوبتی پوشش پانل در این پانل‌ها، برطرف شده است. البته بدیهی است که پیچ‌های کارگذاری شوند هم می‌بایست ضدزنگ باشند.

فهرست مزایای پانل‌های پی‌وی‌سی را مرور می‌کنیم:

ــ‌کاملاً ضد آب
ــ با دوام و در صورت استفادهٔ صحیح(وارد نکردن فشار و وزن زیاد به پانل)، دارای عمر طولانی
ــ مقاومت مناسب در برابر خط افتادن، ضربه و...
ــ عایق دما و صوت(به دلیل ماهیت فیزیکی متخلخل مغز پانل و ماهیت شیمیایی پلیمر)
ــ تراکم و وزن کم و لذا راحتی حمل و نصب
ــ نظافت آسان به دلیل سطح بیرونی صاف
ــ قابلیت نصب انواع پوشش‌های رایج برای ام‌دی‌اف بر سطوح پانل

معایب پانل‌های پی‌وی‌سی:

ــ مقاومت کمتر از ام‌دی‌اف و چوب در برابر فشار و وزن
ــ قیمت بالاتر از ام‌دی‌اف

مترجم و ویراستار دکتر شمس خلیلی


دکوراسیون داخلی نما سبز