قرار دهی اشیا در دکوراسیون داخلی منزل
ساماندهی اشیاء در دکوراسیون داخلی
دکوراسیون داخلی اتاق خواب کودک
دکوراسیون اتاق خواب کودکان
نمایش همه

قالب‌بندی، فرم‌دهی و پیرایش در دکوراسیون داخلی و طراحی نما

قالب‌بندی، فرم‌دهی و پیرایش در دکوراسیون داخلی و طراحی نما

قالب‌بندی، فرم‌دهی و پیرایش در دکوراسیون داخلی و طراحی نما

پرداخت نهایی و تمیزکاری در دکوراسیون داخلی می‌توانند از اشیای معمولی، چیزهای عالی بسازند. مثلاً اگر شما از دور به یک سکه نگاه کنید، یک شکل گرد می‌بینید؛ اما اگر از نزدیک به آن نگاه کنید،‌ به جزئیات آن پی می‌برید و این سکه برای شما جذاب می‌شود؛ چون قالب‌ریزی آن یک نقاشی را به ظرافت و تمیزی به تصویر می‌کشد. به همین گونه، یک پرداخت نهایی با جزئیات بالا و تمیز می‌تواند یک طراحی داخلی را باظرافت و جذاب کند.
در گذشته قالب‌بندی و فرم‌دهی، کابوسی در هنگام نصب دکور بود که قوی‌ترین طراحان را هم درگیر می‌کرد. متریال‌ها مهم بودند، کار با آنها سخت بود و در عین حال، می‌بایست رنگ می‌شدند، برش می‌خوردند و خیلی دقیق کارگذاری می‌شدند. این به هیچ وجه کار یک مالک معمولی منزل نبود. متریال‌های امروزی، تعدادی از این چالش‌ها را حذف کرده‌اند. آنها قالب‌ گرفته و آماده سازی شده هستند؛ لذا قبل از تخلیهٔ تفنگ چسب و استفاده کردن همهٔ میخ‌هایتان، مطالعه‌ای دربارهٔ متریال‌های جدید بکنید!
فرم‌دهی و پیرایش،‌ هر دو عملکردی و دکوراتیو هستند. پس از فرآیند نصب، جزئیات توجه چشم را به خود جلب می‌کنند، دکور را بسیار کامل و برجسته می‌کنند و از سوی دیگر، انواعی از آنها مانند ابزارکاری، فصل‌های مشترک و تقاطعات دیوارها و کف، دیوارها و سقف، پنجره‌ها، درها و... را پنهان می‌کنند. برای فرم‌دهی، انواع متریال‌های مختلف در کیفیت‌ها و قیمت‌های متنوع در دسترس است.
قالب‌بندی و اصلاح، منحصر به دکوراسیون داخلی نیست و در طراحی نما و محوطه‌سازی هم کاربرد دارد. عملیات پرداخت نهایی و اصلاحات برای طراحی‌های خارج ساختمان هم ضروری و کامل کنندهٔ هنر طراحی هستند. این عملیات، کار طراحی را پخته‌تر و هوشمندانه‌تر می‌سازد؛ چه از باب ایمنی و افزایش دوام، کار خود را مورد ویرایش و پرداخت قرار دهید، چه از منظر زیبایی و یا بهبود عملکرد و رعایت اصول ارگونومی، پرداخت نهایی یکی از مراحل ضروری در طراحی و اجرای دکوراسیون سازه‌هاست..

مترجم و ویراستار دکتر شمس خلیلی


دکوراسیون داخلی نما سبز