اشیای عتیقه در دکوراسیون داخلی
اشیای عتیقه در دکوراسیون داخلی
رنگ در دکوراسیون داخلی
تاثیر رنگ در دکوراسیون داخلی
نمایش همه

چگونه از لوازم در دکوراسیون داخلی استفاده کنیم؟

چیدمان در دکوراسیون داخلی

چیدمان در دکوراسیون داخلی

لوازم یا اکسسوری‌ها، اشیایی هستند که یک طراحی را کامل می‌کنند. اشیا در طراحی داخلی، به فضا زیبایی می‌بخشند و می‌بایست شخصیت و سلایق طراح یا صاحب خانه را نشان دهند. آنها شامل کارهای هنری آویزی، کوسن‌ها، عتیقه‌ها، مجسمه‌ها، یادگاری‌ها،‌ کلکسیون‌ها، یادبودها و... هستند.

۱ــ اشیایی را بیابید که ابعادی از شخصیت یا علایق شما را تداعی می‌کنند:

یکی از بهترین جاهایی که می‌توانید به دنبال وسایلی که طراحی‌تان را زیبا و کامل می‌کنند بگردید، کمد لوازم شخصی‌تان است. لوازم مورد پسند شما، یادگاری‌ها، کلکسیون‌هایتان و وسایلی که طی سالها جمع‌آوری کرده‌اید، خیلی خوب می‌توانند از طرف شما و دربارهٔ شما صحبت کنند.

۲ــ سبک اتاقتان را در نظر بگیرید:

وقتی با استفاده از لوازم و اشیا دکورچینی می‌کنید، مهم است که مطابق سبک دکوراسیون اصلی فضا به آن وسایل اضافه کنید. مثلاً قرار دادن وسایلی مانند ارثیه‌های شاهانه و یا صنایع دستی محلی در یک دکوراسیون مینیمال به سبک معاصر، نامناسب و ناهمگون می‌نماید. لوازم شما می‌بایست زیبایی محیط دربرگیرنده‌شان را پشتیبانی کنند؛ نه اینکه ساز مخالف بزنند.

۳ــ گزینه‌های نمایشی خود را بررسی کنید:

شما ممکن است وسایل مورد نظرتان را در هر جایی قرار دهید؛ مثلاً تاقچه‌ها، روی شومینه، سکوها، میزها، کف اتاق، اُپن آشپزخانه، لبهٔ پنجره‌ها و... . گزینه‌های نمایشی مبتکرانه مانند کوزه‌ها، آباژورها، گلدان‌ها و بعضی از وسایل غیر معمولی، موارد مناسب و متداولی برای دکوراسیون هستند که در بسیاری از طرح‌های رایج شرکت می‌کنند.

۴ــ گروه‌بندی ایجاد کنید:

وسایل کوچک تک، ممکن است از نظر بصری در اتاق محو شوند. گروه‌بندی به اشیای کوچک، وزن و برجستگی بصری می‌افزاید. در هنگام گروه بندی، به توصیه‌هایی که در شمارهٔ دوم این مطلب به آنها اشاره شده است، پایبند باشید..

توصیه‌هایی دربارهٔ گروه‌بندی لوازم مورد چینش در دکوراسیون داخلی:

ــ تقارن را به طور مناسب رعایت کنید؛ به انواع تقارن در مقاله‌های دیگر همین وب‌سایت، پرداخته شده است. گروه‌بندی‌های متقارن «زوج»، ممکن است بیش‌پرداخته به نظر برسند و احساس رسمیت به فضا ببخشند. وسایل را به طور راحت‌تر، غیر رسمی‌تر و در گروه‌های «فرد» هم می‌توان چید، به طوری که حتی تقارن آنها آنقدرها هم متعادل نباشد تا تنوع و پویایی بیشتری به فضا ببخشند.
ــ اشیایی را که گروه‌ بندی‌ می‌کنید، طوری انتخاب کنید که وجه مشترکی با هم داشته باشند؛ مثلاً وقتی گروهی از عکس‌های خانوادگی را می‌خواهید در محلی آویزان کنید، دقت کنید که آنها تشابه مشخصی با هم داشته باشند؛ مثلاً قاب همهٔ آنها مشابه باشد، همگی سیاه و سفید باشند یا رنگ سِپی‌یا داشته باشند؛ یا ابعاد آنها مشابه بوده و یا از الگوی تغییر ابعاد مشخصی پیروی کند، تا به صورت اعضای یک گروه به نظر برسند.
ــ ارتفاع اشیای مورد استفاده را متناوب انتخاب کنید، تا جذابیت بصری بیافرینید. می‌توانید اشیای با ارتفاعات مختلف را با هم یک گروه کنید؛ اشیای مرتفع، متوسط و کوتاه.

۵ــ وسایل دارای رنگی با قابلیت کامل کنندگی دکوراسیون خودتان انتخاب کنید:

به خاطر داشته باشید که رنگ‌های متباین(دارای کنتراست بالا) برجسته به نظر خواهند رسید و یک دست‌انداز بصری ایجاد خواهند کرد؛ پس بهتر است با دانستن این ویژگی، از آنها در محل مناسبی استفاده کنید؛ در حالی که رنگ‌های مونوکروماتیک که از تون رنگی یکنواختی پیروی می‌کنند، در دکوراسیون شما مخلوط خواهند شد و اثر آرامش بخشی به فضا منتقل خواهند کرد. زیبایی کلی اتاق خودتان را در نظر بگیرید و بر اساس آنها رنگ لوازم اضافه شونده به آن را انتخاب کنید.

۶ــ بافت‌های متنوع استفاده کنید:

این کار جذابیت بصری ایجاد می‌کند؛ مثلاً یک لیوان شیشه‌ای آبی رنگ را با یک کوزهٔ سفالی آبی و یک صدف حلزونی آبی در یک گروه قرار دهید، یا یک کوسن منقش با بافت برجسته را روی یک کاناپهٔ ابریشمی بگذارید.

۷ــ از وسایلی استفاده کنید که ابعاد آنها با ابعاد اتاق سازگار است:

وسایل خیلی بزرگ یا گروه‌هایی که در ارتباط با فضای دکوراسیون شما، ممکن است غالب به نظر برسند، از حالت کامل کنندگی فاصله می‌گیرند و خود مجموعهٔ دکوراسیون را تحت‌الشعاع قرار می‌دهند؛ در حالی که وسایل خیلی کوچک هم در فضای وسیع دکوراسیون محو و از نظر پنهان می‌شوند.

۸ــ با جای‌گذاری بزرگ‌ترین وسیله شروع کنید و به مرور به ابعاد کوچکتر بپردازید:

بعد از اینکه هرکدام از وسایل را جای‌گذاری کردید، چند قدم دورتر بروید و چیدمان را ارزیابی کنید؛ در صورت لزوم، گروه‌بندی و جایگزینی‌ جدید انجام دهید تا به بهترین و لذتبخش‌ترین ترکیب مورد نظرتان برسید..